تبلیغات
شهر بدعت زده - سلفی‌گری و تصوف
Designer SiteDesigner E-MailHome

سلفی‌گری و تصوف

سلفی‌گری و تصوف؛ دو روی سکه افراط‌گرایی

سلفی‌گری و تصوف؛ دو روی سکه افراط‌گرایی 

 

سلفی گری –خصوصاً با گرایش وهابیت- و تصوف هر دو به درد اپیدمی بشر معاصر دچارند؛ افراط و تفریط؛ وهابیت آن همه در نقاب ظاهر مانده و عقل را انکار می کند که تصوف داد طریقت سر می دهد. بماند که وهابیت از همان ابتدا سر در آخور استعمار پیر داشته است ؛ و اگر وهابیون را در فریاد نص گرایی شان صادق بدانیم – که قطعا بخشی از ایشان مزدور تفرقه افکنان دیرینه پای عرصه سیاست اند- تازه درد مضاعف اینجاست که نص به نیزه رفته ظاهرگرایان چیزی جز مشتی تحریفات تاریخی و یا اسرائیلیات وارد شده در متون مقدس نیست و از این منظر نص گرایان شیعه حتی قابل قیاس با سلفی های خشک مغز نبوده و نیستند. هرچند حاکمیت چند صد ساله ایشان بر حوزه شیعه سبب برخی عقب ماندگی های تاریخی شده و  تلاش های اخیر ایشان در بازتولید مبانی فکری خود در انطباق با مسائل روز از نظرگاه اهل بصیرت دور نمانده است اما در هر حال ایشان در طول حیات معرفتی خود خدمات شایان توجهی به تشیع نموده اند که می توان جمع آوری روایات اهل بیت و حفظ آنها از گزند تحریفات را از آن جمله شمرد ( که این خود به علت نص گرایی محض ایشان است)

 

در مقابل صوفیه از همان ابتدا با تفکیک شریعت و طریقت و تاکید بر باطن گروی دینی سوی دیگر طیف افراط را در پیش گرفت. پیشینه  ایشان به یک معنا به قرن دوم هجری بازمی گردد. چه، همین ها با با داعیه داری دوری کامل از نعمت های دنیوی و پوشیدن جامه زمخت حضرت صادق علیه السلام را نیز به باد ملامت گری های کور خود گرفتند.

 

صوفیه که در طریق خود دست از روحانیت معظم شیعه کشیده ، به بازتولید مفهوم مرجعیت در نظام معنایی خود پرداخته و از ایشان تعبیر به قطب ( به جمع اقطاب) می نمایند و این بزرگ نمایی به حدی است که رسما و در بیانیه ها و وبسایت های صوفیه از قطب خود تعبیر به " مولانا المعظم حضرت حاج.... مجذوب علی شاه ارواحنا فداه"! می نمایند.

 

حضرت امام (رضوان الله علیه) با تیزبینی بی نظیر خود سالها پیش از انقلاب در کتاب چهل حدیث دروغ زنی ارباب تصوف را این گونه بر ملا می کند:

 

آن بیچاره ای که خود را مرشد و هادی خلایق داند و در مسند دستگیری و تصوف قرار گرفته از این دو حالش پست­تر و غمزه اش بیشتر است. اصطلاحات این دو دسته رابه سرقت برده  وسر وصورتی به متاع بازار خود داده و دل بندگان خدا را از حق منصرف و مجذوب به خود نموده و آن بیچاره صاف و بی آلایش رابه علما و سایر مردم بدبین نموده؛ برای رواج بازار خود فهمیده یا نفهمیده پاره­ای از اصطلاحات جاذب را به خورد عوام بیچاره داده  گمان کرده به لفظِ « مجذوبعلی شاه » یا «محبوبعلی شاه » حال جذبه و حب دست دهد. ای طالب دنیا و ای دزد مفاهیم این کار تو هم این قدر کبر و افتخار ندارد. بیچاره ازتنگی حوصله و کوچکی کلّه گاهی خودش هم بازی خورده خود را دارای مقامی دانسته. حب نفس و دنیا به مفاهیم مسروفه و اضافات و اعتبارات پیوند شده یک ولیده ناهنجاری پیدا شده و از انضمام اینها یک معجون عجیبی و اخلوطه غریبه ای فراهم شود و خود را با این همه عیب مرشد خلایق و هادی نجات امت و دارای سرّ شریعت، بلکه وقاحت را گاهی از حد گذارنده، دارای مقام ولایت کلیه دانسته ...

 

در این زمینه یک مقام مطلع در گفت و گو با رجانیوز ضمن تأیید حمایت های مالی بیگانگان از برخی فرقه های صوفیه علت این امر را خستگی جوامع از گفتمان های پوچ غربی و نیاز شدید به جریان ناب معنویت گرایی دانست.

 

وی تمهیدات سردمداران غرب در میدان دهی به عرفان های قلابی شرقی به خصوص بودیسم در غرب را در همین راستا توصیف کرده و در عین حال نسخه بومی ایران را تصوف ارزیابی نمود.

 

گفتنی است طیفی از جریان تصوف با توجه به پیشینه تاریخی خود و مخصوصاً پس از وقایع حسینیه دراویش گنابادی قم تغییر تاکتیک داده و فاز فعالیت های نرم را به نسبت فعالیت های فیزیکی و سخت افزاری در دستور کار خود قرار داده اند اما در عین حال طیفی از ایشان همچنان مسیر تندروی های خود را با شدت تام پیموده و حتی یکی از سرکردگان این گروه در مراسم شب قدر در کرج ضمن انتقاد ار مراجع معظم تقلید به احکام نورانی اسلام نیز توهین نمود.

 

http://www.rajanews.com/News/?16866


 

 

جای تبلیغ شما


جای تبلیغ شما جای تبلیغ شما
 

امروز :
 دیروز :
 كل :


 كل مطالب :

بدعت در کلام پیشوایان

ارسال های مهم ماه رجب

صوفیه و عرفان

فرقه ذهبیه

بدعت نیوز

فرقه ضاله ی صوفیه

ارسال های مهم ماه شعبان

معرفی كتاب

شعر - بدعتانه

افراد و شخصیت ها

شیخ ما و دست نوشته هایش

دایره المعارف عاشورا

شیوه مبارزه پیامبر اعظم (ص) با نفاق


 

 

 مقالات پژوهشی فراماسونری
 دیدگاه‌ علامه‌ طباطبایی‌ و استاد مطهری‌ درباره‌ صوفیه‌
 فرقه سازی انگلیس در ایران در مقابل آئین آسمانی اسلام
  مناظره ی آیت الله آقا نجفی قوچانی بایكی از دراویش گنابادی
 مخالفت سرسخت امام جمعه بروجرد با بدعت
 صوفی‌ كیست‌؟ تصوف‌ چیست‌؟
 صوفیه وفرهنگ انتظار
 اعتقاد صوفیان درباره ابلیس و دفاع از او در آثار بزرگان صوفیه
 نقد تصوف درآینه دانشمندان اسلامی .عبدالحسین خسروپناه
 عرفان و تصوف و جایگاه آن در اسلام
 وقتی که تلویزیون تبلیغ کند!
 آیت الله نوری همدانی :در اسلام جایی برای تلاش فرقه صوفیه نیست
 خبر جنجالی ساخت خانقاه دراویش و بازتاب آن در سایت سیاسی بازتاب
  استاد دانشگاه قم: پیدایش صوفیه در اسلام ، مسیحیان و هندوها
 حقایقی از پشت صحنه درگیری دراویش در قم
 نقش خانقاهها در سیر تصوف
 فراماسونر لژ پهلوی یا قطب فرقه ذهبیه احمدیه؟
 حسینیه یا خانقاه!
 چای احمد و ساخت خانقاه در دزفول
 دور نمای تصوف در ایران
 تشیع در آمریکاى امروز
 توطئه فرقه ذهبیه در مشهد
 باصوفیان ناصاف
 نامه به ریاست جمهوری
 بدعتی مشركانه

 

 

 

monadi


 

 

 

طراحی این قالب توسط وحید عالمی (ایرانیان گرافیک) صورت گرفته است . هرگونه کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز میباشد